Hamileliğin 3. ayında anne rahmindeki bebeğin gelişimi

15 Haz


8 ila 12. haftalar arası olan hamileğin 3. ayında bebek 2. ayda olduyğu gibi hızlı bir gelişim sürecindedir.Bebeğinizin organlarının oluşum sürecinin son aşamaya gelindiği bu 3. ayda hayatının sonuna kadar sizi ve sevdiklerini göreceği gözleride bu ayda oluşmaya başlar.Kol ve bacakların uzamaya başladığı bu ayda bir önemli gelişim süreci daha başlar.4 hafta sürecek olan dudakların ve damağın oluşması da bu dönemde gerçekleşir.Beyin dokusundaki oluşum daha da hızlanarak devam etmektedir.Bu dönem içerisinde bebekte tad alma ve dokunma duyusu gelişmeye başlar.Anne karnındaki bebek bu dönemde artık yavaş yavaş hareketlenme ve hareket etmeye başlar.Ve bu hareketler ultrason yardımıyla gözlenebilecek cinstendir.
Bu dönemde artık iyice artmaya başlayan iştahsızlık nedeni ile anne adayları bebeklerini yeterince besleyemediklerine dair kaygılar duymaya başlarlar.Ama bu dönemdeki anne adaylarının korkmaması gerekir.Çünkü 3. ay dönemi bebeğin ihtiyaçlarının minimum olduğu bir dönemdir.Yani çok az yese ve yediklerini istifra etse bile bebek açısından sakıncalı bir durum oluşmayacaktır.Bunun için morallerini yüksek tutmak bu dönemde bebekleri açısından daha faydalı olacaktır.
Ama 12. hafta geçildikten sonra işler değişecektir.Gebe olan kadın 12. haftadan sonra yediklerine dikkat ederek oldukça düzgün beslenmelidir.
Hamileliğin 3. ayında gerekli olan doktor tahlilleri de aksatılmadan gerçekleştirilmelidir.Bu dönemde yaptırılacak olan kontroller şunlardır :
İdrar tahlili
Kan sayımı
İdrar kültürü
Toksoplazma
Kızamıkcık
Tiroid testi.
Bebeğin 3. ayında anne rahmindeki gelişimi ile ilgili Kadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıOp. Dr. Kağan Kocatepe’nin videosu aşağıdadır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: