Hamileliğin 5. ayında anne karnındaki bebeğin gelişimi

15 Haz

Hamileliğin 5. ayında anne karnında iyice gerilmeler olacaktır.Bu ay annenin daha sonraki yaşantısı için çok önemlidir.Çünkü bu ay içinde oluşan karında gerilmeler hamilelik sonrası karın bölgesinde çatlaklara neden olacağından anne adayları bu aylarda kullancakları çatlak önleyici kremlerle hamilelik sonrası için kendini sağlama almış olacaktır. Bu çatlaklara karşı da bazı kremler kullanmak isteyebilirsiniz.

 

Fakat bu kremleri kullanmadan önce dikkat etmeniz gereken şey doktorunuza danışmanızdır.Çünkü bazı kremlerin kullanılmasına izin verilirken bazılarının kullanılması oldukça sakıncalı olabilmektedir.Bu yüzden sadece doktorların önerdiği krem ve bakım ürünlerini kullanmalısınız. Ayrıca yine bu ayda artık anne adayımız eski elbiselerine sığamayacağı için alış veriş zamanı gelmiştir.Hem kendinizin hemde karnınızdaki bebeğin rahat hareket edebilmesi için rahat kıyafetler almalısınız.

Anne adayının karnındaki bebek bu dönemde çok hızlı bir şekilde büyümesine ve gelişmesine devam etmektedir.Organların büyümesinden sonra kitleleri artmaya başlıyor.Yani organların şekilleri yerini aldıktan sonra boyutları büyüyerek hızla doğum sırasındaki şekline gelmek için büyümeye devam ediyor.Bu dönemde bebeğin kulak kemikleri yavaş yavaş oluşmaya başlar.Ve bu dönemden sonra artık çocuk yavaş yavaş bazı sesleri duyabilir hale gelmeye başlar.Özellikle bas sesleri daha iyi duyar.Yine bu dönemde beyindeki büyümeler de çok hızlı şekildedir.Yine bu dönemde beyinin gelişimine en çok katkıda bulunacak olan omega 3 vitamini bolca tüketilmelidir.Üçlü test adı verilen testte 5. ayın içerisinde yapılmaktadır.Hamilelikte Üçlü Test adlı yazımızdan bu testin ne işe yaradığı ve neden yapıldığı hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz. Ultrason ile bebek görüntülendiğinde çok ayrıntılı bir şekilde gözlemlenebilir 5. ayın içerisinde. Bebeğin 5. ayında anne rahmindeki gelişimi ile ilgili Kadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıOp. Dr. Kağan Kocatepe’nin videosunu buradan izleyebilirsiniz..

 

 

   
 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: