9 Aylık Bebek Neler Yapabilir

30 Ağu

9 Aylık Bebek Neler Yapabilir

   [ad#Adsense 300*250][ad#Adsense 468*15]

 Evet bugünkü konumuzda size anne karnındaki 9. ayına giren bebeğin ve birde dünyaya gelmiş olan bebeğimizin 9. ayında neler yapabileceğini anlatacağız.yani konumuz 9 aylık bebek neler yapabilir?

  İlk önce artık doğuma ve dünyaya merhaba demesine kısa bir zaman kalmış olan bebeğimizin anne karnındaki 9. ayında neler yaptığını anlatacağız.Hamilelğinizin son ayında olduğunuzdan ve artık bebeğiniz iyice karnınızın altında olduğundan bu bölgede yani karnınızın alt bölgesindeki basınç artışının yanı sıra bebeğin aşağıya doğru inişini hissedebilirsiniz.

  Nefes alma ve yemek yeme gibi konularda kendinizi rahatlamış hissetsenizde sık idrara çıkma gibi şikayetlerde artış yaşanmaktadır.Bunlar sizde meydana gelen değişikliklerdir.Birde bebeğimize bakalım:

  Anne karnında 9 aylık bebeğin gelişimi tamamlanmak üzeredir.Organlar tamamen olgunlaşırken kafa kemikleri doğumun kolay olması için yumuşak ve esnek olan yapısını korumaktadır.Hareket alanı büyümesi ile birlikte daralan bebeğiniz bu son ayında önceki aylara nazaran daha sakindir.Boyu yaklaşık 45,50 cm olan bebeğinizin ağırlığıda bebek gelişimine göre değişsede normal aralık 2700-3500 gr arasıdır.Pembe deri rengi devam ederken bebeğiniz topbullaşmıştır.Koyu gri olan göz rengi doğımdan sonra birkaç ay içinde gerçek rengine dönecektir.Tırnakları tamamlanan bebeğinizin tırnak makasını hazırlayın çünkü son ayında anne karnında bebeğinizin tırnakları uzayabilir 😀

[ad#Adsense 468*60] 

 Bunlar 9 aylık bebeğin anne karnındaki gelişimiydi.Birde dünyaya merhaba demiş ve aradan 9 ay geçmiş olan bebeğinizin durumu ne halde birde ona bakalım.

  9 aylık bebek gelişimi konulu yazımızda artık büyüyen bebeğinizin normalde yapması gerekn hareketlerden ve gelişiminden bahsedeceğiz.Kızamık aşısının yapıldığı 9. ayında bebeğin gelişimine göre değişen evreler olsada anne baba bu konuda araştırmacı olmalı ve 9 aylık bebek gelişimi nasıl olmalıdır bu konuda bilgi almalıdırlar.

  İlk aylarına nazaran gelişimde biraz yavaşla olsada artık bebeğiniz bu ayda ayakta desteksiz durabilmelidir.Ayakta iken dengesini sağlayan bebeğiniz ona verdiğinzi oyuncakları ile oynayabilir, ilerleyen zamanda ellerini uzatarak eşyalar arasında geçiş yapabilir.Tutunarak ilerleme bu ayda artık son noktasına gelmiştir ve bebeğiniz iyice özgürlüğüne kavuşmak üzeredir.Bundan dolayı anne-baba olarak bebeğinizin çevresinde tedbirler almalı ve küçükte olsa kazalara mahal vermemelisiniz.Bebeğin sürekli hareketli ve meraklı olmasından dolayı her an bir kazayla karşılaşması mümkündür. Bebekte neden sonuç ilişkisi henüz tam gelişmediğinden yaptığı hareketin sonunda ne olacağını düşünemez. Örneğin bu ayda emekleyerek merdivenleri çıkan çocuk nasıl ineceğini bilemediğinden düşebilir. Ya da içinde temizlik malzemesi olan şişeyi çocuk açıp içebilir. Anne ve abanın dikkatli olması ve bebeklerini yalnız bırakmamaları gerekir.

Konuşma isteği bu aylarda artış gösterir. Bazı heceleri söyleyebilir ve fark etmeden kelimeler oluşturabilir. Sürekli hecelerde artış olur ama normalde iki yaşından önce çocuk konuşamaz. Çocuğun konuşma becerisini geliştirmek için çocuğunuzla sürekli konuşun. Bu dönemde söylenenleri anlar ama anlatamaz. Eline aldığı nesnelerin adını söyleyin ve tanıtın.

9. ayda bebekler neler yapabilir? Dokuz Aylık bebek neler yapar?
Yerde otururken desteksiz ayağa kalkabilir.
Eşyalardan tutunarak yürümeye çalışır.
Oyuncaklarını yere atmaktan çok hoşlanır.
Söylenenleri anlayabilir ve tekrar edebilir.
Aile üyeleriyle oyun oynamaktan mutlu olur. Oyun oynarken ailesinin yanında olmasını ister.
Sahiplenme duygusu gelişmeye başlar. Bir oyuncağını benimser ve çok sever. O oyuncağı kimseyle paylaşmak istemez.
Ellerinde oyuncak varken emekleyebilir ve ayakta durabilir.
Bazı hareketleri taklit eder. Konuşmaları, öksürmeyi vb. hareketleri taklit edebilir.
Ellerini ve parmaklarını bu dönemde çok güzel şekilde kullanabilir.
Küçük ve büyük nesneleri taşıyabilir. Büyük nesneleri eliyle, küçük nesneleri parmaklarını kullanarak alır.
Bu dönemde mükemmel şekilde emekler. Emekleyerek kendi çevresinde dönebilir.
Bir oyunu çok kez oynadığında sıkılır ve yeni oyunlar oynamak ister.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: