Ertuğrul Günay Türk turizmini değerlendirdi / Turizm Haberleri

3 Mar

Ertuğrul Günay Türk turizmini değerlendirdi / Turizm Haberleri

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Ortadoğu’daki çalkantıların Türk turizmini etkilemeyeceğini söyledi. Ertuğrul Günay, “Rakibimiz, Afrika’nın kuzeyindeki ülkeler değil. İspanya ve İtalya ile yarışıyoruz. Bunu içselleştirip hedefi oraya koymalıyız.

Libya ve Tunus’taki çalkantılardan Türkiye etkilenir mi diye soruyorlar. Türkiye artık bu rakamları aşmış durumda. Fas’taki turist sayısının toplamının iki katı kadar turist alıyoruz. Türkiye artık başka bir kümede yarışıyor.” dedi.

Ertuğrul  Günay, sektör ve bakanlık temsilcilerinin katılımıyla İzmir’deki Balçova Termal Tesisleri’nde düzenlenen Turizm Çalıştayı’na katıldı. Ülkeye gelen turist sayısının 2009 yılından itibaren arttığını belirterek, 2011 Ocak ayında, bir önceki yılın aynı dönemine göre turist sayısında yüzde 20 artış olduğunu vurguladı.

Almanya ve Rusya’daki turizm fuarlarına katılacaklarını, amaçlarının Türkiye’nin marka değerini yukarıya çekmek olduğunu ifade eden Ertuğrul Günay, “Dünyanın en nitelikli 100 turizm işletmesinin en az 20’si Türkiye’de ama biz daha yukarılara çıkmasını ve süreklilik kazanmasını istiyoruz. Yatırımcının imkanlarını geliştirmeye, yükünü azaltmaya çalıştık. Tarihsel ve doğal çevreyi koruma şartıyla bunu yaptık. Türkiye’nin hem dinlenenlerin hem eğlenenlerin tercih edeceği bir ülke olmasını sağlayacağız.” şeklinde konuştu.

Günay, Türkiye’ye gelen turist sayısı artarken turizmden elde edilen gelirin de arttığının altını çizdi. Ören yerlerine ve arkeolojiye sahip çıktıklarını da belirterek, 2002 yılında 50 kadar kazı yapılırken 2010 sonunda 111’e yükseldiğini hatırlattı. 111 yerli ve 40 yabancı kazı yaptıklarını anlatan Bakan Ertuğrul Günay, “2002 yılında kazılara 1 milyon 800 bin lira kaynak ayrılırken geçen yıl 30 milyon lira ayrıldı. Müzelere ve tarihe daha fazla sahip çıkıyoruz. Tiyatro ve müze sayısı, sinema başarıları artıyor.” dedi.

Bakan Günay’ın konuşmasının ardından, basına kapalı olan Turizm Çalıştayı’na geçildi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: