Hamileliğin 4. ayında anne rahmindeki bebeğin gelişimi

15 Haz

Bebeğiniz artık 4 aylık oldu ve gerçek bir insan görünümüne dönüştü.Tam bir insan görünümü şekline dönüşmesi 4. ayda meydana gelir.Bu ayda yapılacak bir ultrasyon görüntüsü ile bunu anne-babada görebilir.Bu ayda bebeğiniz artık iyice hareketlenmiştir.

Özellikle bu dönemde gövdede olacak büyümeler sonucunda gövde iyice belirginleşmeye ve insan formunu almaya başlar.Daha önceki dönemlerde neredeyse baş ile gövdenin büyüklükleri eşittir ama bu dönemde artık gövde büyüyerek başı geçmeye başlamaktadır.Yine bu dönemde kalpte de önemli oluşumlar gerçekleşip artık gözle seçilebilecek büyüklüğe erişmiştir.Gözler artık iyice oluşmaya ve ortaya gelmeye başlar.Kollar ve bacaklar uzamış ve vücut ölçeğine göre şekillerini almışlardır.

Bebeğin omurgası da son haline gelmiş ve gelişimini tamamlamıştır.Öyle ki ultrasonda bebeğin omurga kemiklerini teker teker saymak mümkün olabilmektedir.Bebeklerdeki hareketlilikler artacaktır, özellikle bebek sık sık sağa ve sola yönelmeye çalışacaktır.Hıçkırma ve nefes alma gibi faaliyetlerde hamileliğin 4. ayında daha belirginleşmiştir.Bu dönemlerde bebek kol ve bacaklarını açmak, sürekli hareketli olmak isteğindedir.

Hamileliğin 4. ayı ile birlikte yeni yaşam durumuna alışma hali biraz daha kuvvetlenerek ilk 3 ayda oluşabilecek gerginlikler vebiraz daha azalıyor.Yani anne adayı yavaş yavaş daha çok rahatlamaya başlıyor.Bu dönemdeki anne adayları artık hamileliği tamamı ile benimseyip gebelik durumuna adapte olmuş oluyorlar.Bu sebeple kusma ve bulantıları azalarak, iştahları büyük ölçüde yerine gelmiş olur.

Hamile kadınlar hamileliğin dördüncü ayı ile birlikte daha çok omega 3 içeren yiyecekler tüketmelidirler.Ceviz, ıspanak ve balıkta bol miktarda omega 3 bulunacağı ve bu dönemde iştahları açıldığı için bu yiyecekleri rahatlıkla yiyebilecekleri için bol bol tüketmelidirler.Yine bu dönemlerde oldukça fazla süt veya süt ürünleri tüketilerek vücutta bolca kalsiyum depolanmalıdır.Bu en çok ta vücutta hızla büyümesini devam ettiren bebek için lazımdır.

Bebeğin 4. ayında anne rahmindeki gelişimi ile ilgili Kadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıOp. Dr. Kağan Kocatepe’nin videosu aşağıdadır.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: